Yazar Hamza Çelenk’in yeni kitabı Kutanlı Gülistan çıktı.

Yazar Hamza Çelenk’in yeni kitabı Kutanlı Gülistan çıktı.

Kültür, sanat, edebiyat ve sosyoloji konusunda önemli bir isim, yazar Hamza Çelenk’in çok ses getiren eserleri “Dervişe Sitem” ve “Bana Yarından Bahset” in ardından son hikaye kitabı “Kutanlı Gülistan” çıktı.

Gelenek ile modernin, dağ ile ovanın, kırsal ile şehrin, sevda ile kavganın iç içe geçtiği bu toprakların hikâyesinin olduğu Kutanlı Gülistan kitabı beyan yayınlarından çıktı.

Kitabın tashihinde emek veren Yazar Abdulvehap Ballı, Mehmet Kural, Mehmet Ali Koyuncu, Mesut Yokuş ve Osman Koca’ya teşekkür eden Yazar Hamza Çelenk, Kutanlı Gülistan kitabının edebiyat ile sosyolojinin ahengi olduğunu söyledi.

Beyan yayınlarından okuyucu ile buluşan Kutanlı Gülistan kitabı, beyanyayinlari.com,  okuyanboga.com, kitapyurdu.com olmak üzere tüm internet kitap satış sitelerinden ve kitapçılardan temin ediliyor.

Kitap ile ilgili olarak detayları paylaşan Yazar Hamza Çelenk, “Kutanlı Gülistan; gelenek ile modernin, dağ ile ovanın, kırsal ile şehrin, sevda ile kavganın iç içe geçtiği bu toprakların hikâyesidir. Kutan; dağların ortasında kalan, sert tabiat şartlarından dolayı uzaklaşılmak istenen, fakat uzaklaşıldıkça bir sızı olarak büyüyen bir masal diyarıydı.

Burada; dağdan ovaya, kırsaldan şehre eksik olmayan göç kervanları ve bu kervanlarla yola çıkan gelenek, civanmertlik, kavga ve inat olur. Bu kavga, kimi zaman Gülistan’ın dilinde ‘insanın kendi kaderinin kendi çabasına bağlı kılındığına’ inanan ve uğruna yedi can verilen bir sevdaya; kimi zaman kıtlık dönemlerinde bile kapanmayan mert insanların misafirhanelerine dönüşür.

Hikâye, bazen dağa yaslanan eşkıyaya, bazen katırıyla ovaya yol alan bir oduncuya, bazen bineğinin heybesinde şehre ayran taşıyan bir çocuğa, bazen sulara gömülen hüznünü şehre taşıyan bir çobana dönüşse de aslında göze çarpan; edebiyat ile sosyolojinin ahengidir. Bu ahenge dağ, nehir, ağaç, şehir, kitap, sevda, toprak sadece yol arkadaşlığı eder..." ifadelerine yer verdi.

Haber: Hüseyin TÜRKOĞLU

hamza-celenk-2.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum