Milletvekili Aydın, “Tütün tarımsal destekler kapsamına alındı”

Milletvekili Aydın, “Tütün tarımsal destekler kapsamına alındı”

Tütün üreticilerini heyecanlandıran açıklamalarda bulunan AK Parti Merkez Disiplin Kurulu Başkanı ve Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın, yaptığı yazılı açıklamada tütünün tarımsal destekler kapsamına alındığını söyledi.

Yaptığı açıklama ile Adıyamanlı tütün üreticilerini heyecanlandırın Milletvekili Aydın, tütünün Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan, Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında, Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımların Desteklenmesi Programına alınarak, Resmi Gazetede yayımlandığını söyledi.

Milletvekili Aydın, “Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımların Desteklenmesi Hakkında Tebliğ (Tebliğ No: 2020/24)’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (Tebliğ No: 2021/5) ile daha önce tütün hariç olarak tanımlanmış olan tarımsal ürün tanımı, “Bitkisel ve hayvansal ürünler ile su ürünleri” olarak değiştirildi. Yapılan değişiklik ile tütüne ilişkin tarıma dayalı ekonomik yatırımlar kırsal kalkınma destekleri kapsamına alınacaktır. Bu tanımın yeni hali ile 5 yıllık olarak çıkartılan Tebliğin kısıtsız olarak yayımlanması amaçlanmış ve her yıl yayımlanacak uygulama rehberi ile Bakanlığın destekleme politikaları kapsamında illerin tarım alanları, kırsal nüfusları ve tarımsal üretim değerleri gözetilerek hibe destekleme esaslarının daha etkin ve esnek olarak uygulanması amaçlanmıştır. Destekleme esasları her yıl çıkarılacak ve yıl içinde oluşan ihtiyaçlar çerçevesinde güncellenecek olan uygulama rehberine bırakılmıştır. Uygulama rehberi ile bu Tebliğde belirtilen genel uygulama usul ve esasları belirlenmekte ve uygulamada dikkate alınmaktadır. Ayrıca, bu Tebliğ ve uygulama rehberinde yer almayan hususlar 2021-2025 yılları arasında Bakanlığın destekleme politikaları dikkate alınarak belirlenecektir. 2020/24 ve değişiklik içeren 2021/5 nolu Tebliğler kapsamında yayımlanan uygulama rehberinde 2020-2021 başvuru dönemi için tütün ile ilgili hibe desteği esasları belirlenmemiştir. Bu konu, Bakanlığın 2025 yılına kadar devam edecek destekleme döneminde destekleme politikaları çerçevesinde değerlendirilebilecektir. Başta Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere, Tarım Ve Orman Bakanımız ile emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Adıyamanlı üreticilerimize hayırlı olsun” ifadelerine yer verdi.

2002 yılından beri getirilen kota ile Adıyaman’da bitme noktasına gelen tütün üreticiliği yeniden alınan yeni karar ile canlanması bekleniyor.

   tutun-001.jpgahmet-aydin-002.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.