Köy Halkından Cami İmamı Talebi

Köy Halkından Cami İmamı Talebi

Kahta İlçesine bağlı Oluklu Köyü Büyükgöz (Gözelek) Mezrası sakinleri, camilerinin dört yıldır tamamlanmasına rağmen imam atanmadığını belirterek camii için imam talebinde bulundular.

Köy sakinlerinden Hacı Mustafa Aşuk, “Biz yıllardır imam bekliyoruz. İmam gönderilmiyor. İmamımız olsa namazlarımızı camide kılacağız. Ama imam olmadığı için camiye gelemiyoruz” diyerek imam atanmamasına tepki gösterdi.

Köy sakinlerinden ve aynı zamanda Gözelek Köyü Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Ali Çetin, caminin hiçbir eksiğinin olmamasına rağmen köylerine imam atanmamasına tepki gösterdi. Çetin, “Bizim köyümüz iki yüz senelik köydür ama köyümüzde cami yoktu. Köylülerin kararıyla dedik ki köyümüzde bir cami yapalım. 2014 yılında derneğimizi kurduktan sonra cami yapımına başladık. 2017 yılında camimizi, tuvaletlerini, cami lojmanımızı ve taziye evimizi tamamladık. 2017 yılından bu yana devletten kadro bekliyoruz.  Bir sene müftülükten talep ettik imam akşamları Kahta’dan gelip bize teravih kıldırıp gidiyordu. Bir sene de biz kendi imkanlarımızla kıldık. Onun dışında kendi çabamızla vakit namazlarını kılıyoruz. O da çok nadir. Defalarca yetililere bildirmemize rağmen imam gönderilmiyor” şeklinde konuştu.

camii-2.jpegcamii-2-001.jpegcami.jpeg

 Yaşadıkları sorun nedeniyle köy halkını ziyaret eden Hüda Par Kahta İlçe Başkanı İrfan Demiral ve beraberindeki heyet, köylülerin taleplerini dinledi.

 Yaptıkları ziyaret sonrası açıklamada bulunan Başkan Demiral, köy halkının 2017 yılından beri yapımı tamamlanan caminin imamsız kaldığından şikayet ettiklerini söyledi. Başkan Demiral, “Biz de buradan yetkililere sesleniyoruz acil bir şekilde köylülerin bu ihtiyaçlarının giderilmesini sizden talep ediyoruz. Biz talep makamındayız icra makamında olanlar sizlersiniz. Yaşanan soruna ilişkin Kahta İlçe Müftülüğü yetkilileri ile görüştük. Söz konusu sorundan haberdar olduklarını, ilçe genelinde 30’a yakın köy camisinin imam kadrosunun eksik olduğunu aktardılar" dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.