Kahta’daki Pazarcılardan Perakende Satışı Tepkisi

Kahta semt pazarı esnafları, Kahta hal pazarındaki esnafların halka perakende satışı yaptığını iddia ederek, Kahta Kapalı Semt Pazarında eylem yaptı.

Türkiye’nin hiçbir yerinde Yaş Sebze ve Meyve Toptancı Hal Pazarlarında perakende satışının yapılmadığını ifade eden pazarcılar, meyve ve sebzelerini Adıyaman Hal Pazarı’ndan almaya başladı.

Kahta Semte Pazarında gazetecilere açıklamalarda bulunan Kahta Semt Pazarcılar Derneği Başkanı Ramazan Kodak, yetkililerin bir an önce bu soruna çözüm bulmalarını istedi.

“150 ESNAF İLE SEMT PAZARINI KURDUK”

Başkan Ramazan Kodak, “Kahta’da üç yıl önce 150 esnafımızla birlikte, semt pazarlarını kurduk. Şuanda esnafımız her hafta Kahta’nın değişik mahallelerinde halka hizmet veriyor. Ama bizim şu anda toptan yaş sebze ve meyve aldığınız Kahta Hal Pazarı esnafı ile sıkıntı çekiyoruz. Bugün hepimiz onlar için toplandık. Bizim hal pazarı esnafına hiç değilse % 50 katkımız oldu. Onların kar oranları da arttı. Bizimle birlikte daha çok iş yaptılar.

“TÜRKİYE'NİN HİÇBİR YAŞ SEBZE VE MEYVE HAL PAZARINDA PERAKENDE SATIŞI YOKTUR”

Bizler Kahta Semt Pazarcıları olarak Hal Pazarı esnafından bir istekte bulunduk. Türkiye'nin hiçbir yaş sebze ve meyve hal pazarında perakende satışı yoktur. Çevremizdeki il ve ilçelerde de halk pazarlarında perakende satışı yoktur. böyle bir uygulama yok. Biz kendileri ile görüştük bir kasadan 15 TL depozito alıyorlar. Buna da eyvallah dedik. Ama biz de kendilerinden perakende satışlarını kaldırmalarını talep ettik. Kendilerine süre verdik ve bir hafta bekledik. Ama yine perakende satışı yapmaya devam ettiler.

“ADIYAMAN HAL PAZARINDAN MALLARIMIZI ALIYORUZ”

Bunun üzerine bizler, Kahta Semt Pazarcıları esnafı olarak, Kahta hal pazarından sebze ve meyve almamaya karar verdik. Pazartesi gününden bu yana Kahta hal pazarından değil de Adıyaman hal pazarından mallarımızı alıyoruz. Bizim semt pazarı esnafımız, Adıyaman'a gitmek zorunda değil. Biz hepimiz Kahtalıyız, hepimiz buranın insanıyız. Bu sorunu uzatmaya gerek olmadığını düşünüyorum. Hal Pazarı esnafına sesleniyorum. Bir an önce toplanıp karar almalarını istiyoruz. Perakende satışını kaldırsınlar biz de kendileriyle tekrar alışveriş yapalım.

Kahta’daki yetkililere de sesleniyoruz. Lütfen bu konuya bir an önce müdahale etsinler. Yetkililerin bir çözüm bulmalarını rica ediyoruz” diye konuştu.

Haber: Hüseyin TÜRKOĞLU

kahta-semt-pazarcilari-2.jpg

kahta-semt-pazarcilari.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum