Kahta’da Yerli Patates Hasadı Yapıldı

Kahta’da Yerli Patates Hasadı Yapıldı

Kahta’ya bağlı Tuğlu Köyü’nde yerli patates hasadı yapıldı.

Kahta Ziraat Odası tarafından ilçede yerli çeşitleri yaygınlaştırmak amacıyla Tuğlu Köyü’nde önceki yıllarda deneme ekimi yapılan yerli patatesin hasadı yapıldı.

Kahta Ziraat Odası Başkanlığı denetiminde 2020 yılının Şubat ayında, 22 dekarlık alanda ekimi gerçekleştirilen patatesin, yapılan kontrol ve bakımlar sonucunda Kahta'da yetiştiriciliğine uygun olduğu gözlemlenmişti. 2021 yılında 100 dekarlık alanda ekimi gerçekleştirilen patates hasadı başladı.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Kahta Ziraat Odası Başkanı Fatin Rüştü Zorlu Turanlı, “Kahta Ziraat Odası ile GAP Bölge Başkanlığı’nın yapmış olduğu Tarımsal Yayım ve Danışmanlık protokolü doğrultusunda 2017 yılında Tuğlu Köyü’nde gerçekleştirdiğimiz demonstrasyon sonucunda alınan verim ile birlikte çiftçilerimiz o yıldan sonra ticari amaçlı üretim yetiştiriciliğine yönelmiştir. 2020 yılında Kahta Ziraat Odası Başkanlığı denetiminde 15 Şubat 2020 tarihinde 22 dekarlık alanda ekimi gerçekleştirilen patatesin, yapılan kontrol ve bakımlar sonucunda ilçemizde yetiştiriciliğine uygun olduğu gözlemlenmiştir. Bugün 100 dekarlık alanda yetiştirilen patates hasadı gerçekleştirildi. Patates verimi çiftçimizi memnun ederek dekara 3-4 ton arası verim sağlanmıştır. Kahta Ziraat Odası Başkanlığı olarak çiftçilerimizin farklı alternatif ürün yetiştiriciliği konusunda her zaman kendilerine destek olacağız” diye konuştu.

"PATATES TOPLAMAK İÇİN İL DIŞINA GİTMİYORUZ"

Başka illere gitmeden kendi memleketlerinde çalışmaktan mutlu olduğunu ifade eden tarım işçilerinden Zeliha Yaşlı, “Çevre köylerden Elmalı Köyü’nde ikamet etmekteyim. Kendi köyümüze yakın alanda patates topluyoruz. Artık il dışına işçi olarak gitmiyoruz. Kendi memleketimizde ailemize maddi destek sağlamak için çalışıyoruz” dedi.

Tarım işçilerinden Habip Çiçek ise, “Elmalı Köyü’nde ikamet etmekteyim. Köyümüze yakın yanı başımızda patates ekmişler. Böyle olunca il dışına işçi olarak gitmemize gerek kalmadı. Kendi köyümüzde ve evimize yakın yerde çalışmaktayız. Daha önce Niğde, Nevşehir ve Konya’ya giderdik. Fakat şimdi çalışma alanımız yanı başımızda olduğu için sabah evden çıkıp işe gidiyoruz, akşam işten ayrılıp kendi evimize dönüyoruz. Yani artık çadırlarda kalmıyoruz. Akşam evimize gittiğimizde en azından artık rahat ediyoruz. Bu imkanları bizlere sunan işverenlerimize teşekkür ediyoruz” dedi.

kahta-patates-hasadi-3.jpg

Yaklaşık iki yıldan beri alternatif ürün olarak patates yetiştiriciliğine başladığını belirten Kahta’ya bağlı Tuğlu Köyü çiftçilerinden Hacı Ömer İlya, “Yaklaşık iki yıldan beri alternatif ürün olarak patates yetiştiriciliğine başladım. İlk başlarda deneme amaçlı başladık. Verim almaya başlayınca bu yıl 100 dekarlık alanda ekim gerçekleştirdik. Dekar başına yaklaşık 3.5 ile 4 ton arası ürün almaktayız. Köyümüzden ve çevre köylerden yaklaşık 50 işçi çalıştırmaktayım. Daha önceleri Konya, Eskişehir, Karaman, Niğde ve çevre illerde patates toplamaya giden işçilerimiz bundan sonra kendi memleketlerinde çalışma imkanı buldular. İleriki yıllarda ekim alanımızı büyüterek daha fazla ürün ve daha fazla işçi çalıştırma hedefindeyiz. Kahta Ziraat Odası Başkanlığı’na da katkılarından dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

kahta-patates-hasadi-2.jpg

Tarım işçilerin günün sonunda, patates topladıkları kovaları toplu olarak havaya fırlatarak günü bitirmenin mutluluğunu yaşadılar.

Haber: Hüseyin TÜRKOĞLU

kahta-patates-hasadi-4.jpg

 

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.