FESTİVAL TEPKİLERDEN DOLAYI İPTAL EDİLDİ

FESTİVAL TEPKİLERDEN DOLAYI İPTAL EDİLDİ

Her yıl 1-5 Aralık tarihleri arasında yapılan festival kamuoyundan ve sosyal medyadan gelen tepkiler üzerine iptal edildi.

Her yıl 1-5 Aralık tarihleri arasında yapılan festival kamuoyundan ve sosyal medyadan gelen tepkiler üzerine iptal edildi.

10. Malatya Uluslararası Film Festivali’nin, festival organizasyonunu üstlenen grubun, film festivalinde daha önce verilen ‘En İyi Kadın Oyuncu”, “En İyi Erkek Oyuncu” ödülleri yerine ‘cinsiyetsiz’ ödül olacağını açıklamasının ardından festival iptal edildi.

İPTAL SEBEPLERİ;

Festivalin iptali ile ilgili olarak Malatya Büyükşehir Belediyesi’nden Pazar akşamı saat 20.20’de basın kuruluşlarına iletilen açıklama şöyle:

“Malatya Uluslararası Film Festivali, Aziz milletimizin ve Malatyamızın manevi değerlerini esas alan hususiyetlerin beyaz perdeye yansımasını sağlamak, İlimizin ulusal ve uluslararası alanda tanıtımına katkı sunmak amacıyla 2010 yılında, Malatya Valiliği, Malatya Belediyesi ve ilgili tüm kurum ve kuruluşların destekleriyle başlatılmıştır.

Bugüne kadar düzenlenen festivallerde, Malatya’dan Ülkemize ve tüm dünyaya beyaz perde vasıtasıyla verilmek istenen mesajlara, ailemizin ve toplumumuzun temelini oluşturan manevi değerlerimiz ve bizi biz yapan geleneklerimiz temel oluşturmuştur.

Bu yıl 10’uncusunu tertip etmeyi planladığımız festivalin hazırlıklarının yürütüldüğü bu süreçte, bazı basın-yayın organları ve sosyal medyada toplumsal değerlerimizi rencide eden bazı ifadelere yer verilmesi, bizleri üzmüştür.

Diğer taraftan, Ülkemizde ve tüm dünyada etkisini artıran pandemi sürecinde tedbir maksatlı alınan kararların öneminin her geçen gün daha fazla hissedildiği, herkesin malumudur.

Bu gelişmeler müvacehesinde yapılan değerlendirme neticesinde, iyi niyetle çıkılan bu yolda bazı yayın organlarında ve sosyal medyada yer alan haberler ve bundan kaynaklı olumsuz tartışmaların önüne geçmek, yeni spekülasyonlara yol açmamak, festivalin önümüzdeki yıllarda daha sağlıklı bir şekilde yapılabilmesini sağlamak amacıyla, pandemi sürecinin gereksinimleri de dikkate alınarak, bu yıl 10’uncusu düzenlenmesi planlanan Malatya Uluslararası Film Festivali, organizasyon paydaşlarının ortak kararı ile iptal edilmiştir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.