AŞİRETÇİLİK VE İFTİRA

19 Mayıs 2013 Pazar
Özgür Aksanlı ozgur@kahtanews.com

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan “etnik milliyetçilikleri ayaklarımın altına alıyorum” demişti de ne olmuştu?

MHP ve CHP liderleri bu sözü çarpıtma yoluna gitmişlerdi.

“Başbakan her türlü milliyetçiliği ayaklarımın altına alıyorum diyor” biçimine dönüştürmüşlerdi.

Oysa Başbakan etnik milliyetçilikleri, yani ırkçılıkları, yani Türklük veya Kürtlük üzerinden yapılan Türkçülük ve Kürtçülükleri ayaklarımın altına alıyorum demişti.

Ama Başbakanın bu sözünü bilerek çarpıttılar.

CHP ve MHP liderleri Başbakanın söylemediği bir sözü söylemiş gibi varsayarak suçlama üstüne suçlama getirdiler.

AK Parti Adıyaman Milletvekili değerli büyüğümüz Mehmet Metiner Cumartesi günü Sincik’e yaptığı ziyarette bir sözünün çarpıtılması üzerine bu örneği vererek konuşmasına başlamıştı.

Hatırlayınız, değerli abimiz Mehmet Metiner kutlu doğum haftası dolayısıyla Sincik’te düzenlenen bir etkinlikte bir konuşma yapmış ve Peygamberimizin veda hutbesi çerçevesinde kendi ırkına, aşiretine, kabilesine üstünlük ve şeref atfeden cahiliye anlayışlarını eleştirmişti.

Birileri, hem de sözümona AK Parti içinden birileri Mehmet Metiner abimizin bu sözlerini bilerek ve isteyerek çarpıtma yoluna gittiler.

İftira ve dedikodu makinasını çalıştırdılar. Tezviratta bulundular.

Metiner abimizin bu açık sözlerini, “Mehmet Metiner aşiretlere hakaret ediyor” biçimine dönüştürdüler.

Mehmet Metiner abimiz bu sözlerine Sincik gezisinde bir kez daha açıklık getirdi. Peygamberimizin sözlerinin açılımı niteliğinde bir konuşma yaptığını ve hiçbir şekilde aşiretleri karalamadığını, aşağılamadığını ifade etti.

Buna rağmen birileri Metiner’in söylemediği bir söz üzerinden iftira kampanyasını sürdürüyor.

İşin kötü tarafı, insanın söylemediği bir söz üzerinden suçlanmasıdır.

“İspatlayın” diyorsun ispatlayamıyor.

“Konuşmam canlı yayınlandı, kasede alındı, aşiretleri ayaklarımın altına alıyorum biçiminde bir söz söylediysem çıkarın gösterin!” diyorsun karşı taraftan çıt yok.

Almışlar ellerine sazı çalıyorlar.

Mertlik değildir bu.

Mert insan düşmanının sözünü bile çarpıtmaz.

Mert insan söylemediği bir söz üzerinden bir insanın arkasından dedikodu yapmaz.

Mehmet Metiner abimiz açık bir biçimde söyledi: “Ben aşiretleri değil, Ebu Cehil ve Yezid gibi insanları kendi ırkındandır veya aşiretindendir diye sevmek gerektiğini söyleyen cahiliye anlayışlarını eleştirdim, benim aşiretleri karaladığımı veya aşiretlere hakaret ettiğime dair bir tek ifadem yoktur, bunu diyenler ispatlamazlarsa namerttir.”

Buyrun ispatlayın!

Zor bir şey değil ispatlamak!

Metiner abimizin konuşması kasete alındı.

Kaseti izlersiniz çıkartırsınız o sözleri öyle konuşursunuz.

Namertliğe gerek yok.

Mert insanın düşmanıyla bile mertçe vuruşur.

Ayıptır!

Hem Metiner’in söylemediği bir sözü Metiner söylemiş gibi iftira edeceksiniz, hem parti içinde ikilik yaratacaksınız, hem Sincik halkının huzurunu bozacaksınız, hem de kalkıp maskelerin arkasına gizlenerek siyaset yapacaksınız!

Bu kirli siyasetin arkasında kimlerin olduğunu biliyoruz.

Ucunun ta ötelerde bir yere dayandığını da.

Zavallı kuklalarını sırf kişisel hırsı ve iktidarı için devreye sokup insanları birbirine düşürmeye çalışanların kim olduğunu da biliyoruz.

Şimdi o kişi kalkmış uzaklardan ahkam kesiyor.

İsim vermeden Metiner abimizi kastederek diyor ki: “Din ticareti yapıyor.”

“Din ticareti yapmak” suçlaması CHP’nin AK Parti’ye ve Başbakana yönelik söylediği klasik suçlama mantığını aklımıza getiriyor.

Mehmet Metiner kutlu doğum haftasında konuşuyor.

Ne diyecekti orda, ne konuşacaktı?

Konu Peygamberimiz olunca veda hutbesini anlatmaktan başka ne yapabilirdi Metiner abimiz?

Gündemde çözüm süreci olunca haliyle Metiner abimiz de veda hutbesini referans gösteren bir konuşma yaptı.

Bundan rahatsızlık duymak niye?

Buna “din ticareti” yaftasını asmak, bunu söyleyenlerin durduğu yeri ve sahip olduğu zihniyeti gösteriyor.

Bu anlayış ve üslupla suçlama getiren bir insanın AK Partililiği kocaman bir soru işaretidir????

O beyefendi uzaktan ahkam kesiyor.

Metiner’in söylemediği bir sözü gene diline dolayarak eleştiri getiriyor.

Diyor ki: “Çözüm sürecine aşiretler nasıl bir zarar veriyor. Aşiretçilik ile çözüm sürecini bağdaştıran arkadaşlar aşiretler ile derdiniz ne?”

Şimdi ne diyeceksin bu sözlere?

Mert insan düşmanını söylemediği bir söz üzerinden eleştirmez.

Metiner konuşmasında aşiretlerin çözüm sürecine zarar verdiğini söylemedi. Konuşmasının hiçbir yerinde böyle bir tek ifadeye rastlayamazsınız. Buna rağmen kendinizin kurduğu cümleler üzerinden Metiner’e suçlama getirmek ahlaksızlık ve namertlik değil de nedir?

Aşiretçilik ile çözüm sürecini bağdaştıran da yok.

İslam tarihini bilmeyen o beyefendiye hatırlayım.

Peygamberimiz geldiğinde Araplar arasında aşiretçilik ve kabilecilik yaygın bir anlayıştı.

Herkes kendi aşiretinden ve kabilesinden olana değer ve üstünlük atfederdi. Peygamber gelince bu cahiliye anlayışının yerine akideyi, yani İslam inancını, yani Müslümanların kardeşliği fikrini geçirdi.

Metiner’in dediği buydu.

Yoksa Metiner Sinciklilerin ümmetçi olmadığını, İslam kardeşliğine sırt çevirdiğini filan söylemedi.

Elbette Sincik’in mü’min ve yiğit insanları ümmetçidirler, her türlü cahiliye anlayışlarından da beridirler.

Aşiretler birer realitedir. Toplumsal bir gerçekliktir. Buna hiç kimsenin bir itirazı yok. Nitekim Mehmet Metiner büyüğümüz de bütün bunları söyledi. Ama şunu ekledi sadece: Sakın ola ki bir insanı sevmek veya desteklemek için yeter ki Türk olsun, yeter ki Kürt olsun, yeter ki aşiretimden veya kabilemden olsun demeyiniz. İman eden herkes bizim aşiretimizdendir. Çünkü bizler, iman edenler olarak bir büyük aşiretin mensuplarıyız. İslam aşiretinin mensuplarıyız.

Bu sözlerden rahatsızlık duyan o beyefendinin İslami hassasiyeti olmayabilir, ama bizim var çok şükür.

O beyefendi hiç arlanmadan yalan yanlış bilgiler üzerinden yüklenmeye devam ediyor. Diyor ki: “Aşiretlere karış bu kadar alerjisi olan insanlar bir aşirete mensup mu acaba? Şunu duyar gibiyim, bizim tek aşiretimiz dinimiz, Müslümanlığımızdır.”

Çok ayıp ve çok yazık!

Birincisi ne Metiner abimizin, ne de bizlerin aşiretlere hiçbir alerjisi yok. Bu alerjisini bugüne kadar dile getiren hiç kimse de olmadı. Yalan üzerine hüküm bina etmek namertlik olsa gerek.

İkincisi, her birimizin mensup olduğu bir aşiret var. Ama hiçbirimiz şeref ve üstünlüğü aşiretlerimizde aramıyoruz. Şeref ve üstünlük takvadadır diyoruz. Diyelim ki aşiretimiz yok. Bu bir eksiklik veya günah mıdır? Herhangi bir aşireti olmayan bir insanı neyle suçluyorsunuz beyefendi?

Bilesiniz ki aşiretlere mensup olsak bile biz Müslümanların birbirine bağlayan aynı zamanda bir büyük aşiret anlayışımız var bizim.

Hepimiz hangi aşirete mensup olursak olalım, hepimiz hangi ırka mensup olursak olalım, sonuçta bir tek milletin mensuplarıyız. İslam milletinin mensuplarıyız.

Kendi  aşiretimizden Yezidler çıkarsa onları sevmeyiz.

Kendi aşiretimizden çıkan Yezidleri sevmeyi bize dayatan aşiretçilik anlayışlarını cahiliye anlayışları olarak kabul ederiz.

Kötü de olsa, yanlış adam da olsa, aşiretimdendir diyerek onu sevmek ve desteklemek gerektiğine inanan bir anlayış Kur’an’ın ve Peygamberimizin sünnetiyle çerçevelediği anlayışa aykırıdır.

Sincikliler de böyle düşünüyorlar.

Ama düşünce dünyaları farklı olan kimseler Sinciklilerin saf duygularını kullanarak aşiret kozunu kullanma yoluna gidiyorlar.

Mehmet Metiner abimizin aşiretlerle bir sorunu yok, aşiretlere karşı bir alerjisi de yok, ama o kendini memleketin sahibi olarak görenlerin Mehmet Metiner gibi bir halk adamını kabullenmemek gibi bir sorunu var.

Mehmet Metiner onların üstünlükçü anlayışlarına ve cahiliye anlayışlarına karşı çıktığı, dahası onların halk üzerinde tahakküm kurmasına izin vermediği için Mehmet Metiner düşmanlığını kalleşçe sürdürmeye çalışıyorlar.

Kendi iktidarlarını kaybedenler veya kaybedeceklerini anlayanlar Sincik halkının o saf ve tertemiz duygularını kullanarak aşiret edebiyatı yapıyorlar.

Dini siyasete alet etmemek gerektiğini söylüyor o beyefendi veya beyefendiler!

Bu dil Ak Partililerin dili olamaz. Hiçbir Ak Parti böyle bir dil kullanamaz, böyle bir anlayışa arka çıkamaz.

Madem siyasete alet etmek konusunda laf söyleme gereği duyuyorsunuz. O zaman biz size sesleniyoruz: Lütfen aşiretleri kirli siyasetlerinize alet etmeyiniz!

Aşiretler üzerinden kirli siyasetlerinizi sürdürmek istediğinizi artık herkes biliyor.

AK Partili iseniz AK Parti’nin anlayışına uygun hareket ediniz ve Ak Partililere yakışır bir davranış içinde olunuz.

Mehmet Metiner abimizin Sincik’te söylediği şu sözleri aktarmak istiyorum:

“Biz AK Partiliyiz. Biz birbirimizin kardeşiyiz. Hangi aşirete ve kabileye mensup olursak olalım biz birbirimizin kardeşiyiz. Hepimiz bir büyük aşiretin mensuplarıyız. AK Parti aşiretinin mensuplarıyız. Kim ki benim partime oy vermişse benim aşiretimdendir. Kim ki benim partimin anlayışını benimsiyor ve destekliyorsa ben de onun aşiretindendim. AK Partili olmak , AK Parti’nin felsefesini benimsemek şereflerin en büyüğüdür. Biz şerefi ve üstünlüğü takvada arıyoruz. Başka bir ölçümüz yok bizim. Kim ki partimizin birliğini ve beraberliğini bozmaya kalkışırsa karşısında bizi bulur. Bizim tek derdimiz var: Partimizi daha büyütmek! Tek amacımız var, inancımızı ve anlayışımızı hakim kılmak! Bilesiniz ki hiç kimse ırkından, aşiretinden, kabilesinden dolayı değerli değildir, şerefli değildir. Bize şeref bahşeden tek şey, inancımızdır. Bizi kardeş yapan da bu inancımızdır.”

Şimdi o beyefendi kalkıp bu sözlere “din ticareti yapmak” diyecektir, “dini siyasete alet etmek” diyecektir.

Ne derse desin o beyefendi, biz bu anlayışı dile getirmeye devam edeceğiz.

Peygamberimizin veda hutbesindeki bu anlayışı aşiret düşmanlığı anlamına gelmiyor. Mehmet Metiner’in söylediği sözler de aşiret düşmanlığı anlamına gelmiyor.

O beyefendinin buna aklı ermiyor olabilir, ama Sincik halkının aklı da gönlü de eriyor.

Sincik halkının büyük bir kalabalıkla kendi evlatları olan Mehmet Metiner’i nasıl bağrına bastığını bir kez daha gördük. Sincik halkının sevgiyle Mehmet Metiner’e nasıl baktığına bir kez daha tanık olduk.

Çünkü Mehmet Metiner’i kendilerinden biliyorlar.

Çünkü Mehmet Metiner büyüğünü gördüğünde saygıyla eğilip el öpüyor.

Küçüklerine karşı sevgide sınırsız davranıyor.

Ama o birileri hep el öptürmeye alışmışlar.

Hep halka tepeden bakmaya alışmışlar.

Sincik halkı artık bu farkı görüyor.

Sincik halkı kendilerine üstünlük taslayanlar ile kendilerine hizmetkar olanların farkını görüyor ve tercihi yapıyor.

O birileri ise aşiret vs. üzerinden kafa karıştırmaya devam ediyor.

Üstelik bunu kalleşçe yapıyorlar.

Mehmet Metiner’in asla söylemediği bir sözü söylemiş gibi iddia ederek…

İftira mert insanların işi olamaz…

Kirli siyasetlerine ve şahsi ikballerine aşiretleri alet etmeye çalışanların gerçek yüzünü Sincik halkı da Kahta halkı da çok iyi biliyor…

 

 

Bu köşe yazısı 929 kez okunmuştur.
Bu sayfada sizin de yorumunuz yayınlanabilir!
Haber ile ilgili fikir ve düşüncelerinizi diğer okurlarımızla paylaşabilirsiniz.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
  
Takımlar O G B M P
18Trabzonspor00000
17Osmanlıspor FK00000
16Medipol Başakşehir00000
15K. Karabükspor00000
14Kayserispor00000
13Kasımpaşa00000
12Gençlerbirliği00000
11Gaziantepspor00000
10Galatasaray00000
9Fenerbahçe00000
8Ç.Rizespor00000
7Bursaspor00000
6Beşiktaş00000
5Atiker Konyaspor00000
4Antalyaspor00000
3Alanyaspor00000
2Akhisar Belediye00000
1Adanaspor00000
Şampiyonlar Ligi
UEFA Kupası
Küme Düşenler
Cumhuriyet Altını
862,50
EURO
3,3505
DOLAR
3,0146
İMKB 100
75.308
Copyright © ™ 2012 “Kahta News” Tüm Hakları Saklıdır [ info@kahtanews.com ]